Maljevac kao primjer lokalnog razvoja – Prema studiji dr. Hazima Okanovića

U okviru sveobuhvatne studije „Organizacije civilnog društva i lokalni razvoj“ autora dr. Hazima Okanovića, objavljene 2025. godine u izdanju Fakulteta za upravu u Sarajevu, posebno poglavlje posvećeno je našem džematu u Maljevcu. Ova studija, kroz brojne primjere iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, analizira ulogu građanskog aktivizma u razvoju lokalnih zajednica. Džemat Maljevac izdvojen je kao uzoran primjer građanske mobilizacije, samoodrživosti i društvenog doprinosa.

Više od vjerskog objekta – Vizija Islamskog centra

Kako se navodi u studiji, Islamski centar u Maljevcu izrasta iz autentične potrebe zajednice i vizije koja objedinjuje vjeru, kulturu i društvenu podršku. Kamen temeljac položen je 1. maja 2023. godine, iako na računu gotovo da nije bilo sredstava od planiranih 1.644.000 eura. Danas je već izgrađena polovina kompleksa, a prikupljeno je više od 800.000 eura – isključivo kroz donacije običnih građana.

Centar će uključivati prostorije za mekteb, pozorište, kino, civilnu zaštitu, teretanu, biblioteku i prostor za volonterske aktivnosti. Biće to više od vjerskog objekta – prava društvena platforma za sve građane Maljevca, bez obzira na vjeru ili porijeklo.

Volonterizam i solidarnost na djelu

Jedan od ključnih elemenata uspjeha, prema dr. Okanoviću, jeste uloga volontera. Članovi džemata neprekidno volontiraju već dvije godine. Kroz kreativne i autentične pristupe – poput dijeljenja vode i kestena putnicima na granici, suvenira, informativnog štanda i promotivnih materijala – uspjeli su ne samo prikupiti sredstva, već i stvoriti snažnu emocionalnu vezu s donatorima.

Zajednica koja nadilazi svoje granice

Džemat Maljevac osnovan je 1998. godine, a danas okuplja 176 domaćinstava u općinama Cetingrad, Vojnić i Topusko. Kako se ističe u studiji, džemat je postupno proširio svoju infrastrukturu, dokupio zemljište (danas preko 6000 m²), i krenuo u izgradnju Islamskog centra koji, kako autori naglašavaju, “neće biti muzejski eksponat, već funkcionalno središte zajednice”.

Donirajte i postanite dio trajnog dobra

Model doniranja u Maljevcu temelji se na skromnosti i autentičnosti. Svako ko donira 1000 eura ili više dobiva vakufnamu – potvrdu o trajnom dobru. Kutija na improviziranom štandu primila je razne valute – od eura i dolara do švicarskih franaka i hrvatskih kuna – jer, kako stoji u studiji: “oni imaju obične ljude s kraljevskim srcem”.

Podaci za donaciju:

IBAN: HR1623400091410417286

SWIFT CODE: PBZGHR2X

Primatelj: Islamska zajednica u Hrvatskoj – Džemat Maljevac

Opis plaćanja: Donacija za Islamski centar u Maljevcu

Izvor:

Hazim Okanović, „Organizacije civilnog društva i lokalni razvoj“, Fakultet za upravu u Sarajevu, 2025., poglavlje 2.4: Studija slučaja iz Hrvatske – aktivizam građana Maljevca.

Podijeli

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Choose your language: